Дебюссі та Чайковський творили на Вінниччині


Контекст

Надія Філаретівна фон Мекк  (1831 — 1894 рр.) — меценатка ХІХ століття, власниця садиби в Браїлові (Вінницька область). Пані Надія захоплювалася благодійною діяльністю «останнього європейського мецената» — короля Баварії Людвіга. У сім'ї фон Мекк поважали Ріхарда Вагнера, якого підтримував Людвіг Баварський. У меценатки була велика колекція старовинних італійських скрипок: Страдіварі, Аматі, Гварнері. Після смерті чоловіка Надія фон Мекк почала фінансово підтримувати композиторів — Миколу Рубінштейна, який очолював тоді консерваторію; молодого Клода Дебюссі, що був музичним наставником її доньок; та Генріка Венявського.

З 1877 року Надія фон Мекк запросила до Браїлова П. І. Чайковського. Вона запропонувала йому простір для творчості та фінансову підтримку (6 000 карбованців у рік й окремо на подорожі, лікування, побут), аби композитор міг залишити викладання в Московській консерваторії (яка тепер носить його ім’я) та вільно створювати власну музику.

Меценатка з любов’ю описує Браїлів у листі до Чайковського:

«Ви зможете пробути в Браїлові з 10 травня до 1 червня? Для мене ж, чим довше Ви там пробудете, тим буде приємніше. Я боюся лише ось чого: що Браїлів, мабуть, як я бачу з Вашого листа, знаходиться в тих же умовах, як і Кам’янка, тому, Вам не сподобається, а я його так люблю. Ліс там також далеко, є цукровий завод, але в трьох верстах від садиби, також є жидівське містечко, але за річкою. Що стосується прогулянки в ліс, то там є дуже милі місця над річкою, я наполегливо Вас запрошую туди з’їздити, тим паче, що тоді будуть солов’ї співати. Там ліси дуже красиві, все чорнолісся, дуб і граб (charme-bouleau), і є декілька місць, де круті гори покриті зовсім таким лісом, а внизу їх оксамитові луги, і річка тече, а над нею співають солов’ї».

Діяльність Надії фон Мекк нагадує сучасні ґрантові програми, а її садиби — резиденції для музикантів. 

Тепер погляньте які умови вона пропонує композитору:

«Тепер про Ваше перебуванні в Браїлові. Перш за все переконливо прошу Вас, милий мій друже, бути там, як у себе вдома, розпоряджатися всім, що там є. Вживати всякий живий і мертвий інвентар, для чого б Вам не знадобився. Всі ваші накази прошу Вас віддавати, як я вже говорила раніше, дворецькому, якого звуть Марсель і який, ймовірно, виїде на станцію Жмеринка зустріти Вас. Ви віддасте наказ в які години Вам завгодно пити каву, снідати, обідати, вечеряти і тому подібне. У кімнатах: роялі, піаніно, органи, ноти і книги. Для використання особливо рекомендую Вам pianino Erard’a, що стоїть в моєму кабінеті. Ще старанно Вас прошу з’їздити у всі ті місця, список яких я додаю нижче, і, будь ласка, в ліс їздіть так, щоб пити там чай». 

У Браїлові тепер є скеля Чайковського, адже він справді пив там чай, придумуючи нові мелодії в голові.

Музичний факт про Дебюссі:

Про його перебування в Браїлові майже нічого не відомо, окрім того, що він  викладав гру на фортепіано донечкам меценатки і був зовсім юним. Влітку 1880, 1881 і 1882 рр. він подорожував Європою з сім'єю Надії Філаретівни фон Мекк. Під час цих подорожей юний Дебюссі грав у чотири руки разом із баронесою на фортепіано, давав музичні уроки дітям і виступав на приватних концертах у супроводі її друзів-музикантів. У вересні 1880 вона надіслала його композицію під назвою «Богемський танець» на розгляд Чайковському. Через місяць той відповів наступне: «Це дуже симпатичний шматочок, але він дуже короткий. Жодна ідея не виражена на повну, форма жахливо звужена, і не вистачає єдності». Дебюссі передумав публікувати шматок, і манускрипт залишився на зберігання сім’ї фон Мекк; врешті-решт його продали німецьким музичним видавцям Schott Sohne в місті Майнц, які опублікували твір у 1932 році. 

Ось так критика авторитетного композитора може відмовити молодого музиканта видавати свій перший твір. Правда у випадку Дебюссі слова Чайковського змусили юнака чимдуж розвивати свій талант і віднайти власне звучання, відоме нині як імпресіонізм.
Хтозна чи не без браїловських пейзажів  Дебюссі придумав музику води та місяця?


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *