Українці чи британці? – The Wedding Present чи The Ukrainians?


Давайте розберемось... Є британський гурт The Wedding Present. Хлопці грали собі англомовний гітарний інді-рок і здобували успіх, схожий на лаври The Smiths. В 1987 вийшов перший альбом. Джон Піл запрошував на свої живі Peel Sessions. 

І ось, коли він запросив їх втретє, у групи постало питання: що грати? Вийшло так, що гітарист — Пітер Соловка — українець по батьковій лінії. Він сколихнув колег любов'ю до української мелодії, коли розважав їх "Гопаком".

Вибираючи репертуар для Peel Sessions, хлопці вирішили ризикнути з усмішкою і скористатися готовністю Джона Піла пускати в ефір музичні експерименти.

Тепер The Wedding Present бавились гітарами  з  акордеоном, переграючи українські народні пісні. На вокал запросили місцевого гуру слов'янських мов Лена Ліґґінса, з яким записали перший сингл для ефірів Піла. Почув його і знавець української мови Роман Ремейнс, котрий жартував, що музику вони паплюжать. Як син батьків-українців, критик приєднався до гурту в якості гравця на мандоліні.

Із ним записали наступний ефір сесій у John Peel й випустили вініл "Українські Виступи в Івана Піла"

Перший студійний EP вийшов на лейблі Cooking Vinyl називався The Ukrainians і містив 4 пісні. Трек "Ой Дівчино" визнали синглом тижня в журналі NME. Пісня й гурт отримали широке охоплення в британських масових медіа.

Ukrainians були вподобані слухачами стилів рок, панк, folk/roots. Мова дійшла за океан. Компанія Nike пропонує гурту записати саундтрек до реклами під футаж із Сергієм Бубкою. Виходять глобальні трансляції.

Пітер Соловка настільки захопився грою української музики, що вирішив піти з The Wedding Present в 1991 задля довгої поїздки по рейках народності. В 1992 виходить EP "Pisni iz The Smiths" — хіти, перекладені українською. Ця робота виробила колію — українські версії західних пісень. Приміром, Bigmouth Strikes Again починається так:

"Мила, я просто жартувала з тебе,
Прошу, викидай це з голови
Мила, я просто жартувала з тебе
Я не хочу чути голоси"

За запал на концертах британське видання Melody Maker назвало The Ukrainians  "серйозно, чудовим танцювальним гуртом". В 1993 році альбом Vorony отримує звання "Альбом Місяця в Британії" від VOX та "Альбом року Німеччини в стилі World Music". "Українці" проїхали тур на 110 концертів від Західної Іспанії до Східної України.

В 1994 виходить альбом "Культура", створений під враженнями від туру. Його підхоплюють численні польські шанувальники. Пісні ширяться осередками еміграції, коледж-радіо, в США та Канаді.

У 2002 виходить альбом Respublika, котрий фіксує цикл творчості гурту і отримує радіоротації у Європі.

Heide_Stefanyshyn-Piper

В 2008 музика "Українців" долає орбіту планети Земля. Астронавтка Гайдемарі Стефанишин-Пайпер із Міжнародної космічної станції обирає сигналом будильника пісню "Розпрягайте" у виконанні  The Ukrainians.

Вокаліст Лен, хоч і вихідець з англійців та ірландців, українську відчуває на музичному рівні. 

В 2009 виходить альбом "Діаспора" — найбільш зріла робота гурту. Пісні присвячено пошукам роботи за кордоном і почуттям до рідної землі.

У відео до пісні "Дунаю, дунаю" текст "Ой не прала, ой не прала, з парубками простояла" ілюструється появою пральної машини на березі річки. 

На День музичного магазину 2014 року виходить вініл The Ukrainians — Never Mind The Cossacks, на якому присутні кавер-версії пісень Sex Pistols. Альбом розкупили за один день.

В той же день 2015 гурт випускає вініл A Short History Of Rock Music In Ukrainian з переспівками хітів на кшталт American Idiot, Smells Like Teen Spirit, The Model та Venus In Furs.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *